Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Elektrik Kullanırken Nasıl Tasarruf Ederiz?


Elektrik günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız çok önemli bir enerji türüdür. Aklınıza gelebileceği gibi, evlerde, okullarda, iş yerlerinde, taşıtlarda vb gün içinde bulunduğumuz her ortam ve araçta kullanıyoruz. Isıtma-soğutma gibi genel iklimlendirme araçlarımızda, evlerimizde kullandığımız çamaşır, bulaşık makineleri, fırınlar, elektrikli süpürgeler, buzdolapları veya iş yerlerimizde ve sanayi tipi üretim tesislerinde, fabrikalardaki araç ve makinalarda olmak üzere tüm yaşam döngümüzde elektriği tüketmek durumundayız.

Tasarruf ve tasarruf yolları

Elektrik enerjisi konusunda tasarruf etmek bu nedenle çok önemlidir. Burada tasarruf derken, elektrik tüketen cihazları kullanmayı durdurmak değil, kullanırken bu cihazların daha az enerji tüketmesini sağlamaktan ya da kullanım frekansını azaltmaktan bahsediyoruz. Hızla gelişen hayatımızda üretmek için enerji tüketmek zorundayız, önemli olan enerjiyi en verimli alanlarda ve minimum kayıpla yani israfla tüketmemizdir. Bir cihaz üretimi için 10 makinenin 1 saat boyunca çalıştığını düşünün. Eğer bu üretimde makine sayısını azaltabilirseniz ya da makinaların kullanım süresini düşürebilirseniz, enerji tüketimi anlamında belirli bir tasarruf sağlamış oluruz.

Unutmayalım ki, doğru enerji verimliliği ile üretimde kalite ya da performans düşüşü görülmez.

Tabii ki elekrik enerjisinde tasarrufun tüketim dışındaki en önemli diğer yolu ise; elektriği SATIN ALIRKEN daha UCUZA almaktır. Yani, aynı miktarda elektriği tükettiğinizde faturanızın daha düşük gelmesinden, özetle elektriği indirimli kullanmanızdan bahsediyoruz.

Hem satın alırken hem de tüketirken tasarruf edebilirseniz, en büyük tasarrufu sağlamış olursunuz; hem kendi bütçeniz hem de ulusal bütçemizin verimli kullanımı açısından bu tasarrufu mutlaka yapmaya çalışmalıyız!

İlgili diğer makaleler;

(0 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel