Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

İndirimli Elektrik Nedir?


Türkiye’de elektrik birim fiyatları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanmaktadır. Bu fiyatlar "Ulusal Tarife" olarak adlandırılmakta ve 3 ayda bir güncellenmektedir. Bu fiyatlar ülke genelinde ve tüm elektrik aboneleri ve elektrik tedarikçileri için aynı olmakla birlikte, yine EPDK tarafından belirlenen tüketim limitini aşan elektrik abonelerine "Serbest Tüketici" olma, yani tedarikçisini seçme ve anlaştığı fiyattan satın alma hakkı tanınmıştır.

2002 yılında hayatımıza giren bu kavramla birlikte, bugüne kadar yaklaşık 4.700.000 elektrik abonesi "Serbest Tüketici" olarak elektriği daha uygun fiyata farklı firmalardan satın almaya başlamıştır.

Tasarruf ve tasarruf yolları

Bu uygulamayla elektrik piyasasında oluşan rekabet sonucu tüketiciye sunulan fiyat ve hizmet seçenekleri artmakta, tüketici kaliteli, güvenilir, sürekli elektrik enerjisini daha uygun fiyattan satın alabilmektedir.

2018 yılı itibariyle ayda ortalama 167 kWh ve üzeri tüketen tüketiciler, serbest tüketici kategorisine girmektedir. Bu limit tüketim miktarı olarak yıllık 2.000 kWh’a denk gelmektedir. Kendilerine tanınan yasal haklar çerçevesinde, serbest tüketiciler indirimli elektrik fiyatlarından yararlanabilmektedirler.

İndirimli elektrik fiyatları farklı şehir ve bölgelerde faaliyet gösteren elektrik tedarikçisi firmalar tarafından sunulur. Serbest tüketici istediği tedarikçinin, istediği kampanyasını seçmekte özgürdür. Serbest piyasa şartlarına uygun olarak elektriği daha düşük maliyetlerle üreten/temin eden, EPDK lisansına sahip olan tedarik şirketleri tüm Türkiye’de elektrik abonelerine indirimli elektrik satışı yapabilirler.

İndirimli elektrik satışı, alınan hizmetin kalitesini ve devamlılığını etkilemez. Mevcut tesisat ve altyapı kullanılmaya devam eder.

Yüksek elektrik faturasını dert etmeyin

Tedarikçi değişimi esnasında elektrik kesintisi yaşanmaz, abonelik iptali yapılması gerekmez. Abone tarafında tedarikçi değişimini sağlayan sözleşme ve işlemler dışında hiçbir farklılık söz konusu olmaz. Serbest tüketici hakkını kullanan ve yeni bir tedarikçi ile sözleşme imzalayan tüketicilerin bütün işlemleri tedarikçisi tarafından yapılır.

İndirimli elektrik hizmeti almak için hiçbir ek ücret ödenmesi söz konusu değildir. Elektriksepeti.com tüketiminize uygun indirimli elektrik hizmeti sunan tedarikçilerin kampanyalarını size ulaştırmak için hiçbir ücret almaz. Yeni tedarikçinizin talep etmesi muhtemel olan teminat/güvence bedeli konusunda enerji danışmanınız ve tedarikçiden bilgi talep edebilirsiniz.

(68 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel