Bilgi Alın

İndirimli Elektrik Nedir?

Türkiye’de elektrik birim fiyatları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanmaktadır. Bu fiyatlar "Ulusal Tarife" olarak adlandırılmakta ve 3 ayda bir güncellenmektedir. Bu fiyatlar ülke genelinde ve tüm elektrik aboneleri ve elektrik tedarikçileri için aynı olmakla birlikte, yine EPDK tarafından belirlenen tüketim limitini aşan elektrik abonelerine “Serbest Tüketici” olma, yani tedarikçisini seçme ve anlaştığı fiyattan satın alma hakkı tanınmıştır.

Bu uygulamayla elektrik piyasasında oluşan rekabet sonucu tüketiciye sunulan fiyat ve hizmet seçenekleri artmakta, tüketici kaliteli, güvenilir, sürekli elektrik enerjisini daha uygun fiyattan satın alabilmektedir.

2017 yılı itibariyle ayda ortalama 82 TL ve üstünde elektrik faturası ödeyen aboneler serbest tüketici kategorisine girmektedir. Bu limit tüketim miktarı olarak yıllık 2.400 kWh’a denk gelmektedir. Kendilerine tanınan yasal haklar çerçevesinde, serbest tüketiciler indirimli elektrik fiyatlarından yararlanabilmektedirler.

İndirimli elektrik fiyatları farklı şehir ve bölgelerde faaliyet gösteren elektrik tedarikçisi firmalar tarafından sunulur. Serbest tüketici istediği tedarikçinin, istediği kampanyasını seçmekte özgürdür. Serbest piyasa şartlarına uygun olarak elektriği daha düşük maliyetlerle üreten/temin eden, EPDK lisansına sahip olan tedarik şirketleri  tüm Türkiye’de elektrik abonelerine indirimli elektrik satışı yapabilirler.

İndirimli elektrik satışı, alınan hizmetin kalitesini ve devamlılığını etkilemez. Mevcut tesisat ve altyapı kullanılmaya devam eder. 

Tedarikçi değişimi esnasında elektrik kesintisi yaşanmaz, abonelik iptali yapılması gerekmez. Abone tarafında tedarikçi değişimini sağlayan sözleşme ve işlemler dışında hiçbir farklılık söz konusu olmaz. Serbest tüketici hakkını kullanan ve yeni bir tedarikçi ile sözleşme imzalayan tüketicilerin bütün işlemleri tedarikçisi tarafından yapılır. 

İndirimli elektrik hizmeti almak için hiçbir ek ücret ödenmesi söz konusu değildir. Elektriksepeti.com tüketiminize uygun indirimli elektrik hizmeti sunan tedarikçilerin kampanyalarını size ulaştırmak için hiçbir ücret almaz. Yeni tedarikçinizin talep etmesi muhtemel olan teminat/güvence bedeli konusunda enerji danışmanınız ve tedarikçiden bilgi talep edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN