Bilgi Alın

Serbest Tüketicilik Nedir?

Elektrik piyasasının 2001'den bu yana serbestleştirilmesi ile birlikte, piyasanın en büyük ve en sessiz oyuncusu olan tüketicilerin haklarını koruyacak ve onların daha iyi hizmeti daha ucuza almalarını sağlayacak mekanizmalar adım adım EPDK tarafından hayata geçirildi, geçirilmeye devam ediyor.

Elektriğin tüketiciler tarafından serbestçe satın alınabilmesine olanak sağlayan "Serbest Tüketicilik" de 2002 yılında hayatımıza girdi ve bugüne kadar yaklaşık 3.000.000 elektrik abonesi "Serbest Tüketici" olarak elektriği daha uygun fiyata farklı firmalardan satın aldı.

EPDK tarafından hayata geçirilen serbest tüketici uygulaması, elektrik abonelerinin elektrik tüketim miktarlarına göre, indirimli elektrik hizmeti almalarını sağlayan bir uygulamadır.

2017 yılı için serbest tüketici limiti yıllık 2.400 kWh olarak belirlenmiştir. Bu miktar, fatura tutarı bazında aylık en az 82 TL’dir. Eğer elektrik faturanız bu sınırın üstündeyse veya yıllık elektrik tüketiminiz 2.400 kWh'i geçiyorsa serbest tüketici olur ve serbest tüketicilere sunulan serbestçe tedarikçi değiştirme hakkından yararlanırsınız.

Tedarikçi değiştirme hakkı, tüketicilere serbest piyasanın rekabet koşulları gereği aynı kalitedeki elektrik hizmetini daha uygun fiyata alma şansı verir. Aboneler kullandıkları altyapı ve tesisat değişmeden, sadece elektrik satın aldıkları kurumu değiştirmek suretiyle indirimli elektrik kullanabilirler.

Türkiye’nin tamamında faaliyet gösteren perakende/toptan elektrik satış/üretim şirketleri bu haktan yararlanacak abonelere çeşitli indirimli elektrik satış kampanyaları sunar. Serbest tüketici olarak, elektriksepeti.com aracılığı ile ayrıntılı olarak göreceğiniz bu kampanyalardan size uygun olanı seçmekte tümüyle serbestsiniz.

 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN