Destek

İNDİRİMLİ TARİFELERİ GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Sıkça Sorulan Sorular

Tümünü Göster

Elektriksepeti.com, elektrik tüketicileri ile elektrik tedarikçilerini bir araya getiren yeni nesil elektrik satış platformudur. Elektriksepeti.com sayesinde tüketiciler, elektrik enerjisini indirimli ve avantajlı fiyatlarla satın alabilirler. Elektrik tedarikçileri de Türkiye’nin her noktasında elektrik tüketicilerine ürün ve kampanyalarını sunabilir, tüketiciler ile elektrik satış sözleşmesi imzalayabilir.

Platform, Satış, Tedarikçi, İndirimli Elektrik, Online, Üye

Elektriksepeti.com sadece bir web sayfası değildir. Online satış platformu değildir.

Serbest tüketicilere indirimli elektrik alımı yapmaları için her aşamada destek olan, onlar adına bütün işlemleri takip eden bir satış şirketidir.

Serbest tüketicilere indirimli elektrik kampanyalarını sunar, indirimli elektriğin avantajlarından bahseder, ikna ettiği müşterilere tedarikçilerin sözleşmelerini imzalattırır, gerekli belgeleri müşteriden alır ve tedarikçiye iletir.

Serbest tüketicinin elektriksepeti.com üyesi olmasından ve üye tedarikçilerden biri ile anlaşmasından sonra tüketicinin ihtiyaç duyduğu her anda yanında olur, sorularını cevaplar, sorunlarına çözüm üretir.

(49 oy)
Elektriksepeti.com nedir, ne iş yapar?

Elektrik satış işi devlet tarafından özelleştirilmiştir. Tamamiyle serbestleşen elektrik piyasasında tüketiciler istedikleri tedarikçiden elektrik satın alabilirler. Elektriği özgürce istediğiniz tedarikçiden almak için “Serbest Tüketici Limiti”ni geçmek ve böylece “Serbest Tüketici” olmak yeterlidir.

Devlet, Satış, Tedarikçi, İndirimli Elektrik, Özelleştirme, Üye, TEDAŞ, Dağıtım Bölgesi, EPDK

Devlet elektrik satışı yapmaz. Daha önce TEDAŞ vasıtasıyla elektrik satışı yapan Devlet, TEDAŞ’ı bölgesel şirketlere bölmüş ve sonrasında özelleştirmiştir.

Türkiye 21 bölgeye ayrılmış ve her bir bölgede TEDAŞ’ın devamı niteliğinde 21 Görevli Tedarik Şirketi kurulmuştur. Bu şirketler özel sektör tarafından işletilmektedir.

Görevleri serbest tüketici olmayan veya hakkını kullanmayan abonelere elektrik satmaktır.

Sattıkları elektriğin birim fiyatı EPDK tarafından belirlenir.

Bu birim fiyata «Ulusal Tarife» denir.

EPDK bu şirketlerin faaliyetlerini denetler.

(65 oy)
Elektriği devletten almıyor muyuz?

Tüketicilerin kullandıkları elektrik enerjisinin satışını yapan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans alan şirketlere «Tedarik Şirketi» denir. Tedarik şirketleri ikili anlaşmalar yoluyla tüketicilere elektrik satışı ve satış sonrası destek hizmetleri verirler.

Tüketici, Satış, Tedarikçi, İndirimli Elektrik, Tedarik, Teknik Altyapı, EPDK

Tedarik şirketleri özel sektör şirketidir. Devlet ile bir bağlantıları yoktur.

Faaliyetleri EPDK tarafından denetlenir.

Tedarik şirketleri grup firmaları aracılığıyla ürettikleri veya piyasadan uygun fiyatla satın aldıkları enerjiyi müşterilere satarlar.

Elektrik satışı yapılabilmesi için tedarik şirketinin teknik altyapıda herhangi bir değişiklik yapmasına gerek yoktur.

(83 oy)
Elektrik tedarik şirketi ne demektir?

TEDAŞ bir devlet kurumudur ve devlet tarafından 21 bölgede hizmet vermek üzere bölünmüş ve bunlar da özelleştirilmiştir. TEDAŞ bir devlet kurumu olarak sadece elektrik altyapı hizmetleri ile ilgili denetim işi yapmaktadır. Elektriği TEDAŞ satmamaktadır. Elektriği özel şirketler satmaktadır.

Satış, Tedarikçi,Dağıtım, Teknik Altyapı, TEDAŞ, 21 Bölge

TEDAŞ 2000'li yıllara kadar elektrik dağıtım ve satış işini yapmakta idi. Ancak 2001 yılından itibaren önce 21 şirkete bölündü ve sonrasında her bir şirket özelleştirildi. Bugün itibariyle TEDAŞ sadece elektrik dağıtımı ile ilgili konularda denetleme yapan bir kurumdur.

(50 oy)
Elektriği TEDAŞ’tan almıyor muyuz?

“Serbest Tüketici Limiti” olan yıllık 2.000 kWh tüketimi geçmiş olan yani ortalama aylık 68 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen herkes Serbest Tüketici’dir. Serbest Tüketici elektrik tedariğini istediği tedarikçiden satın alabilir.

Serbest Tüketici, Limit, EPDK, Ulusal Tarife, Görevli Tedarik Firması

Tüketici, bir önceki yılda toplam 2.000 kWh enerji tüketti ise veya içinde bulunduğumuz yılda 2.000 kWh enerji tükettiyse Serbest Tüketici olarak adlandırılır.

Serbest Tüketici olmak için geçerli olan 2.000 kWh enerji miktarı EPDK tarafından her sene belirlenen alt limittir. Limiti geçen herkes Serbest Tüketicidir.

Serbest Tüketici olan müşteriler, tedarikçilerini istedikleri gibi seçebilirler. Elektriği istediği firmadan satın alabilir.

Serbest olmayan tüketici ise sadece bulunduğu bölgede faaliyet gösteren görevli tedarik firmasından elektrik satın alabilir. Elektrik fiyatı da EPDK tarafından duyurulan ulusal tarifedir.

(36 oy)
Serbest Tüketici ne demektir?

Elektrik faturanızın üzerinde serbest tüketici olup olmadığınız yazılıdır. Eğer yazılı değil ise faturanızı whatsapp hattımıza yollayın, size bilgi verelim.

Serbest Tüketici, Limit, Fatura, Whatsapp, Tüketici Hizmetleri, Şikayet

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde, bir elektrik faturasında bulunması gereken asgari bilgiler belirlenmiştir. Buna göre bir tüketicinin serbest tüketici olup olmadığı, eğer serbest tüketici ise tedarikçisini seçip seçmediği dolayısıyla indirimli elektrik alıp almadığı yazılı olmak zorundadır.

Fatura üzerinde bu bilgiler yok ise tüketici EPDK'ya durumu şikayet olarak bildirebilir.

(69 oy)
Serbest tüketici limitini geçtiğimi nasıl anlarım?

Serbest tüketici limitini geçtikten ve yeni bir tedarikçi ile anlaştıktan sonra tüketiminiz düşse bile indirimden yararlanmaya devam edersiniz.

Serbest Tüketici, Limit, Fatura

68 TL ortalama bir ifadedir. Tüketicilerin daha kolay anlaması için bu değer kullanılır. Asıl vurgulanmak istenen senelik tüketimin 2.000 kWh'i geçmesidir. Eğer bu miktar geçiliyorsa tüketici "serbest tüketici" hakkını elde etmiştir. Dolayısıyla fatura tutarı sonraki aylarda 68 TL'nin altına düşse de serbest tüketici hakkı ortadan kalkmaz.

(94 oy)
Fatura tutarım 68 TL’nin altına düşerse indirimli elektrikten faydalanamaz mıyım?

Faturanızın üzerinde serbest tüketici olup olmadığınız yazar. Eğer bu yazıyı göremiyorsanız faturanızı whatsapp hattımıza gönderin, sonucu hemen bildirelim.

Serbest Tüketici, Limit, Fatura

68 TL ortalama bir ifadedir. Tüketicilerin daha kolay anlaması için bu değer kullanılır. Asıl vurgulanmak istenen senelik tüketimin 2.000 kWh'i geçmesidir. Eğer bu miktar geçiliyorsa tüketici "serbest tüketici" hakkını elde etmiştir. Dolayısıyla fatura tutarını hatırlamasanız da "elektriksepeti.com" sizin için gerekli sorgulamayı yapar ve limiti geçip geçmediğinizi tarafınıza bildirir.

(45 oy)
Son ay faturam 68 TL’den yüksek ama diğer ayları hatırlamıyorum, serbest tüketici olmuş muyumdur?

Evet. Eğer serbest tüketici iseniz, dilediğiniz tedarikçiden elektriğinizi indirimli ve avantajlı olarak satın alabilirsiniz.

Serbest Tüketici, Tedarikçi, Sözleşme

Serbest tüketici olmanın avantajı tek bir tedarikçiye mahkum olmadan dilediğiniz tedarikçiden elektrik satın alabilmenizdir. Bunun için tek yapmanız gereken yeni bir tedarikçi ile elektrik alış/satış sözleşmesi imzalamaktır.

(92 oy)
Türkiye’nin neresinde olursam olayım elektriği istediğim tedarikçiden alabilir miyim?

Bunun için bir elektronik sayaca sahip olmanız yeterlidir. Eğer sayacınız elektronik değilse bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketi sayacı ücretsiz olarak değiştirir. Bunun için herhangi bir bedel ödemezsiniz.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek, Sayaç, Dağıtım Şirketi

Tedarikçisini seçmek isteyen, yeni bir tedarikçi ile sözleşme imzalamak isteyen, yeni bir tedarikçinin portföyüne dahil olan serbest tüketicinin elektrik altyapısında hiçbir değişiklik olmaz. Gerekmesi halinde sadece sayacı dağıtım şirketi tarafından değiştirilir. Sayacın değişmesi için tüketicinin herhangi bir girişimde bulunması gerekmez.

(78 oy)
Tedarikçimi seçmek veya değiştirmek için sağlamam gereken herhangi bir teknik şart var mıdır?

Tedarikçi değişiminde elektrik kesintisi yaşamazsınız. Serbest tüketicilerin yeni bir tedarikçi ile anlaşmaları durumunda elektrikleri kesilmez. Elektrik açma kapama işlemi olmaz.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek, Elektrik Kesintisi

(28 oy)
Tedarikçimi değiştirdiğimde elektriğim kesilir mi?

Elektriksepeti.com üzerinden seçtiğiniz tedarikçi ile sözleşme imzalamanız yeterlidir. Sözleşmeniz, elektriksepeti.com çalışanları tarafından kapınıza getirilir. İmza ve evrak tamamlama işlemleri sadece 5 dakika sürer. Siz hiç yorulmadan indirimli elektriğin keyfini sürersiniz.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek,Sözleşme, EPİAŞ

Serbest tüketici, tedarikçisini değiştirmek isterse tek yapması gereken yeni tedarikçisi ile sözleşme imzalamaktır. Her tedarik firmasının kendine ait standart satış sözleşmesi bulunmaktadır. Sözleşme ile birlikte tedarikçilerin talep edebileceği diğer belgeleri de tamamlayarak satış sözleşmesi imzalanır.

Tedarikçi firma kendisi ile sözleşme imzalayan tüketicilere ait bilgileri Elektrik Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) a bildirir.

EPİAŞ'a yapılan bildirimi takip eden ay tüketici tedarikçinin portföyüne geçer.

(14 oy)
İndirimli elektrikten faydalanmak için ne yapmam gerekir?

Her ayın 6.gününden önceki son iş günü sözleşme imzalamanız durumunda takip eden ayın ilk günü itibariyle indirimli ve ucuz elektrikten faydalanmaya başlarsınız. Sözleşmenin imzalanmasının ardından tedarikçi firma tüketici ile anlaştığını EPİAŞ'a bildirir. EPİAŞ'a yapılan bildirim "Serbest Tüketici Kaydı" olarak adlandırılır.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek,Sözleşme, EPİAŞ, Kayıt

Kayıt süreci sonrası kesinleşen portföy değişikliği bilgisi tedarikçiye EPİAŞ tarafından bildirilir. Tüketicinin aynı dönem için imzaladığı başka bir sözleşme yoksa tüketici takip eden ayın ilk günü itibariyle elektriği yeni tedarikçisinden almaya başlar.

(69 oy)
Sözleşme imzalamam durumunda ne zaman indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirim?

Tedarikçiler tarafından taahhütlü ve taahhütsüz sözleşme seçenekleri müşterilere sunulmaktadır. Tüketicilerin sözleşmenin yürürlükte kalacağı süre boyunca yeni tedarikçisinden elektrik satın alacağına ilişkin taahhüt vermeleri tedarikçiler tarafından talep edilebilir. Taahhüt bozma durumunda tüketicinin imzaladığı sözleşmede yazılı olan taahhüt bozma cezası tüketiciye yansıtılır.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek,Sözleşme, Taahhüt

Taahhüt almayan tedarikçiler de mevcuttur. Taahhüt alan veya almayan tedarikçiler arasındaki fark, taahhüt alan tedarikçilerin indirim oranlarının daha cazip olmasıdır.

(43 oy)
Tedarikçiye her hangibir taahhüt vermem gerekir mi?

Tedarikçiler, tahsilat riskine karşın tüketicilerden teminat veya güvence bedeli alabilirler. Elektriksepeti.com’da teminat veya güvence bedeli talep etmeyen tedarikçiler de bulunmaktadır.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek,Sözleşme, Teminat, Güvence Bedeli

Tüketicilerin fatura ödemelerinde aksama olması veya ödenememesi durumlarına karşın tedarikçiler genellikle bir veya iki fatura tutarı kadar teminat veya güvence bedeli talep edebilirler.

Teminat veya güvence bedeli nakit veya banka teminat mektubu şeklinde alınır. Nakit teminat tüketicinin faturasına yansıtılırken, banka teminat mektubu sözleşme imza aşamasında tüketiciden talep edilir.

Tedarikçiye verilen teminat veya güvence bedeli sözleşme bitiminde tüketiciye herhangi bir borcu yoksa iade edilir.

(90 oy)
Tedarikçimi değiştirdiğimde yeni tedarikçim teminat veya güvence bedeli alır mı?

Evet. Bunun için eski tedarikçinize başvurmanız yeterlidir. Eğer ilk defa tedarikçi değiştiriyorsanız bunu sizin adınıza yeni tedarikçiniz yapar.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek,Sözleşme, Teminat, Güvence Bedeli, Görevli Tedarik Şirketi

İlk defa serbest tüketici hakkını kullanan tüketiciler, görevli tedarik şirketine abonelik esnasında ödedikleri güvence bedellerini alabilirler. Bunun için sadece bir form doldurmaları ve yeni tedarikçilerine teslim etmeleri yeterlidir.

Güvence bedeli iadesi tüketicinin banka hesabına yatırılabilir, elden teslim edilebilir veya adına PTT'ye iade edilebilir.

(90 oy)
Tedarikçimi değiştirdiğimde önceki tedarikçiye vermiş olduğum güvence bedelini geri alabilecek miyim?

Hayır. Yeni tedarikçi firmanız gerekli bildirimleri sizin yerinize yapar.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek, Dağıtım Şirketi

Yeni tedarikçi tüketici ile sözleşme imzaladıkatan sonra bunu EPİAŞ'a bildirir. Bu bildirim her ayın 17'sinde eski tedarikçiye ve dağıtım şirketine EPİAŞ tarafından duyurulur. Dolayısıyla tüketicinin dağıtım şirketine bildirim yapma zorunluluğu yoktur.

(93 oy)
Tedarikçimi değiştirmem durumunda bunu dağıtım firmasına bildirmem gerekiyor mu?

Elektriksepeti.com üyesi iseniz eski tedarikçinizden gelen faturayı whatsapp hattımıza gönderin, durumu inceleyip sizi hemen bilgilendirelim.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek, Fatura, Görevli Tedarik Şirketi, Sayaç Okuma

Eski tedarikçi tüketicinin yeni tedarikçisine geçtiği ana kadar yaptığı tüketimleri faturalamaya devam eder. İlgili dönemdeki fatura tüketiciye yeni tedarikçisine geçtikten sonra gelebilir. Tüketicinin dikkat etmesi gereken fatura üzerinde yazılı olan sayaç ilk okuma ve son okuma tarihlerine dikkat etmesidir. Son okuma tarihi tüketicinin yeni tedarikçisinin portföyüne geçtiği ayın ilk gününden sonraki bir güne denk geliyorsa tüketicinin görevli tedarik şirketine başvurması ve fatura düzeltme talebinde bulunması gerekir.

(80 oy)
Tedarikçimi değiştirdim ama eski tedarikçimden fatura geldi, ne yapmam lazım?

Tedarikçinizi değiştirdiğinizde bölgenizdeki dağıtım şirketi ile olan ilişkiniz sona ermemektedir. Tüm "arıza, bakım, kesinti, kontrol, denetim, sayaç okuma" hizmetleri Dağıtım Şirketi tarafından verilmeye devam edecektir.

Serbest Tüketici, Tedarikçi Seçmek, Tedarikçi Değiştirmek, Fatura, Dağıtım Şirketi, Dağıtım Bedeli

Dağıtım şirketi görevli oldukları bölgedeki elektrik altyapısının onarımı, bakımı ve büyümesinden sorumlu şirkettir. EPDK ve TEDAŞ tarafından denetlenir. Bölgelerindeki bütün tüketicilere ayrım gözetmeksizin hizmet vermek zorundadırlar.

Elektriğin sürekli, kesintisiz ve kaliteli olarak tüketicilerin kullanımına sunulması asli görevleridir. Verdikleri hizmetin karşılığını dağıtım bedeli olarak tüketicilerden alırlar. Tüketicilerin elektrik faturalarında gördükleri dağıtım bedeli tedarikçi tarafından dağıtım şirketine ödenir.

(25 oy)
Tedarikçi değişikliğinden sonra dağıtım firması ile herhangi bir bağlantım kalıyor mu?

Elektrik tesisatlarında oluşan arızalara, bağlı bulunduğunuz Elektrik Dağıtım Şirketi bakmaktadır. Alo 186’yı arayarak dağıtım şirketinize arıza bildiriminde bulunabilirsiniz.

Serbest Tüketici, Arıza, Dağıtım Şirketi

Dağıtım şirketi görevli olduğu bölgedeki genel arızalardan sorumludur. Arızalarla ilgili yapılan bütün şikayetleri toplamak, gerekli onarım faaliyetini yürütmek ve arızanın tekrarlanmaması için önlem almak dağıtım şirketinin sorumluluğudur.

(63 oy)
Herhangi bir arıza durumunda kimi aramam gerekiyor?

Tesisatınızda bir problem yoksa bulunduğunuz yerde hizmet veren elektrik dağıtım şirketinin çağrı merkezini arayıp, kesinti ihbarında bulunabilirsiniz.

Serbest Tüketici, Arıza, Dağıtım Şirketi, Elektrik Kesintisi

Tedarikçi değiştirdiğiniz için asla elektriğiniz kesilmez.

(68 oy)
Elektriğim kesildi, ne yapmam lazım?

Aboneliğiniz yeni başladıysa yıllık serbest tüketici limitini geçtikten sonra serbest tüketici hakkını elde eder ve indirimli elektrik kullanma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yeni Abonelik, Serbest Tüketici, Limit

Aboneliğin başladığı tarihte tüketim sıfırdır. Elektrik tüketimi başladıktan ve 2.000 kWh olan serbest tüketici limiti aşıldıktan sonra serbest tüketici hakkı kullanılabilir.

Görevli tedarik şirketinden gelen fatura üzerinde günlük, aylık ve yıllık tüketim miktarı yazılıdır. Faturayı inceleyerek tüketim alışkalığınıza göre ne zaman limitin geçilebileceği hesaplanabilir.

(36 oy)
Abonelik işlemlerini yeni yaptım. İndirimli elektrik fırsatlarından yararlanabilir miyim?

Elektrik satın aldığınız tedarikçinin belirlemiş olduğu noktalara ödemenizi yapabilirsiniz. www.elektriksepeti.com web sitemizi ziyaret ederek üye tedarik şirketlerimizin ödeme kanallarını öğrenebilirsiniz.

Serbest Tüketici, Fatura, Ödeme, Otomatik Ödeme Talimatı

Her tedarik firmasının farklı ödeme kanalları mevcuttur. Bankacılık işlemleri altında farklı ödeme seçenekleri mevcuttur. Tedarikçi ile sözleşme imzalarken ödeme kanallarının neler olduğu öğrenilebilir. Mevcut tedarikçi için açılan otomatik ödeme talimatı, yeni tedarikçiye geçtikten sonra kullanılamaz. Bu nedenle tüketici otomatik ödeme talimatını iptal etmelidir.

(24 oy)
Elektrik faturamı nereye ödeyeceğim?

Yeni elektrik tedarikçiniz, faturalarınızı sayacınızın okunmasını müteakip her ayın ilk 15 günü içinde size posta, e-posta veya sms olarak iletir.

Fatura, Ödeme, Tedarikçi Değiştirmek

Fatura, tedarikçi değiştirmeden önce sayaç okuma işlemi yapan dağıtım şirketi personeli tarafından görevli tedarik şirketi adına dağıtılırken, tedarikçi değiştirdiğinizde fatura posta adresinize gönderilir. Tedarikçi değişikliğinde fatura gönderim adresinin doğru olduğu teyid edilmelidir. Eksik veya hatalı adres sebebiyle faturanın ulaşmaması durumunda yeni tedarikçi mutlaka bilgilendirilmelidir. Aksi takdirde borçtan dolayı icra takip süreci başlayabilir. Fatura gönderimi ile ilgili şikayetleri elektriksepeti.com'a iletebilirsiniz.

(97 oy)
Tedarikçimi değiştirdiğimde faturalar aynı şekilde ulaşmaya devam edecek mi?

Bu durumu elektrik tedarikçinize bildirmeniz gerekmektedir. Elektriksepeti.com’un whatsapp hattına (0 546 737 00 00) faturanızı gönderip kontrolünü talep edebilirsiniz.

Yüksek Fatura, Ödeme, Tedarikçi Değiştirmek, Dağıtım Şirketi

Faturanın düzenlendiği dönem, sayacın okunduğu tarih aralığının uzunluğu fatura tutarının yüksek gelmesine sebep olmuş olabilir. Dağıtım şirketinin yanlış sayaç okuma yapmış olması da mümkündür. Tedarikçiniz dışında itirazınızı dağıtım şirketine de yapabilirsiniz.

(63 oy)
Faturam beklediğimden çok fazla geldi. İtirazımı nereye yapmam gerekiyor?

Fatura ödemesinin son ödeme tarihinden sonraki bir güne sarkması durumunda tedarikçiniz bir sonraki dönem faturanıza gecikme zammı yansıtabilir. Ödemelerinizi zamanında yapmanız durumunda böyle bir cezaya maruz kalmazsınız.

Fatura, Ödeme, Tedarikçi Değiştirmek

Fatura üzerinde son ödeme tarihi yazılıdır. İmzalanan elektrik alış satış sözleşmesinde de son ödeme tarihi belirtilmiştir. Tüketicinin sözleşme ve fatura üzerindeki ödeme tarihi ile ilgili bilgileri dikkatle incelemesi gerekmektedir.

(71 oy)
Faturamı ödemeyi unuttum, cezası var mı?

Tedarikçiniz ile irtibata geçip elektrik faturanızın düzenlenip düzenlenmediğini öğrenebilirsiniz. Elektriksepeti.com çözüm merkezinden bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

Fatura, Ödeme, Tedarikçi Değiştirmek, E-posta

Basılı faturanın ulaşmaması ihtimaline karşılık tedarikçi firma ile e-posta adresinizi paylaşmanız yararlı olur. Tedarikçiniz faturanızı e-posta adresinize gönderebilir.

(28 oy)
Faturam gelmedi, ne yapmam lazım?

Elektriksepeti.com üyesi iseniz, tedarikçiniz ile sizin adınıza görüşüp güncel faturanızı size iletebiliriz. Bunun için whatsapp hattımızla bize ulaşabilir veya web sitemizden talebinizi iletebilirsiniz.

Fatura, Kayıp, Tedarikçi Değiştirmek

(10 oy)
Faturamı kaybettim, ne yapmam lazım?

Elektriksepeti.com olarak tedarikçiniz ile ilgili şikayetin takibini sizin adınıza yaparız. Dilerseniz şikayetinizi www.epdk.gov.tr adresine online olarak da iletebilirsiniz.

Şikayet, Tedarikçi Değiştirmek, EPDK

EPDK yapılan bütün şikayetleri teker teker değerlendirmekte ve mevzuata aykırı bir işlem yapıldı ise tedarikçiye ceza verebilmektedir.

Tedarikçilerin müşteri memnuniyetsizliğine sebep olan kötü niyetli davranışları elektriksepeti.com tarafından da yakından takip edilmekte, gerekli platformlarda tüketicilerin hakları savunulmaktadır.

(63 oy)
Tedarikçimden ve hizmetlerinden memnun değilim, şikayetçiyim, ne yapmam lazım?

Mevzuat gereği abonelik sözleşmelerinin kullanıcı adına olması gerekmektedir. Tüketicinin adına olmayan elektrik aboneliğinde tüketilen enerji, usulsüz kullanım olarak değerlendirilmektedir. Tespiti halinde tüketiciye para cezası uygulanmaktadır.

Abonelik, Serbest Tüketici, Tedarikçi Değiştirmek

Fatura üzerinde yazılı olan abone ismi ile sözleşmeye imza atan tüketici ismi aynı olmalıdır. Anne ve babanın üzerine olan aboneliğin ölüm dolayısıyla çocuklara nakli için görevli tedarik şirketine başvurarak ve hiçbir ücret ödemeden yeni abonelik açılabilir. Kiracıların ise kira kontratı ile birlikte görevli tedarik şirketine başvurması ve yeni perakende satış sözleşmesi imzalaması gerekmektedir.

(49 oy)
Aboneliğin başkasının adına olması durumunda indirimli elektrik sözleşmesi yapamaz mıyım?

Mevzuata göre aboneliğin sizin adınıza olması gerekir. Önce aboneliği üzerinize alın. Serbest tüketici limitini geçince sizinle tekrar irtibata geçelim.

Abonelik, Serbest Tüketici, Tedarikçi Değiştirmek

Fatura üzerinde yazılı olan abone ismi ile sözleşmeye imza atan tüketici ismi aynı olmalıdır. Anne ve babanın üzerine olan aboneliğin ölüm dolayısıyla çocuklara nakli için görevli tedarik şirketine başvurarak ve hiçbir ücret ödemeden yeni abonelik açılabilir.

(51 oy)
Abonelik ölen babamın/annemin/abimin adına, indirimli elektrikten faydalanabilir miyim?

Mevcut tedarikçiniz ile olan sözleşmenizi feshederek veya süresi sonunda uzatmayarak, Elektriksepeti.com fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Abonelik, Serbest Tüketici, Tedarikçi Değiştirmek, Ceza, Fesih, Sözleşme

İndirimli elektrik aldığınız tedarikçi ile imzaladığınız sözleşmede yazılı olan erken fesih ve sözleşmenin sonlandırılması maddelerine dikkat etmeniz gerekir. Eski tedarikçiniz sözleşmeyi erken feshettiğiniz için veya sözleşme maddelerine aykırı davrandığınız için ceza faturası düzenleyebilir. Bilgi almak için elektriksepeti.com çözüm merkezine daışabilirsiniz.

(54 oy)
Serbest Tüketici olarak bir tedarikçiden indirimli elektrik alıyorum. Elektriksepeti’nin fırsatlarından da yararlanabilir miyim?

Seçtiğiniz tedarikçi ile yaptığınız sözleşmede elektriğe gelecek zamlardan etkilenip etkilenmeyeceğiniz yazılıdır. Sözleşme şartlarınızı incelemeniz gerekir.

Zam, Sözleşme, Tedarikçi Değiştirmek

İndirimli elektrik sözleşmelerinde ulusal tarifeye yapılacak zammın tüketiciyi nasıl etkileyeceği yazılıdır. Tedarikçiler ulusal tarifenin aktif enerji bedeli üzerinden indirim vererek satış yapabilirler. Dağıtım bedeli ve diğer vergi ve fonlar indirimlerden muaf olabilir. Ulusal tarifenin hangi kalemlerinin zamlandığı veya fiyatının değiştiği serbest tüketiciyi direkt olarak etkiler. Detaylı bilgi için elektriksepeti.com'a başvurabilirsiniz.

(99 oy)
Elektriğe zam yapılması durumunda bundan nasıl etkilenirim? 

Hayır, kesinti olmadan bölgenizdeki görevli tedarik şirketinden elektriğinizi almaya devam edebilirsiniz. Ancak bunun için bölgenizdeki görevli tedarik şirketiyle abonelik sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir.

Fesih, Elektrik Kesintisi, Görevli Tedarik Şirketi, EPDK, Şikayet

Görevli tedarik şirketi ile imzalayacağınız sözleşmeye "Perakende Satış Sözleşmesi" denir. Sözleşme içeriği EPDK tarafından belirlenmiştir. Yeni bir tedarikçi bulamadan yeni abonelik sözleşmesi imzalamanız durumunda sadece sözleşme imzaladığınızdan, başkaca bir form, belge veya sizi taahhüt altına sokacak bir metin imzalamadığınızdan emin olunuz. Görevli tedarik şirketleri bazı durumlarda tüketicinin bilgisi dışında ilave belge imzalatabilirler. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde durumu EPDK'ya şikayet edebilir, elektriksepeti.com'dan yardım isteyebilirsiniz.

(64 oy)
Sözleşmemin tarafımdan veya mevcut tedarikçim tarafından feshi durumunda, elektrik kesintisi yaşar mıyım ?

Tedarikçiniz ile imzaladığınız sözleşmede cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağı yazılıdır. Sözleşme şartlarınızı incelemeniz gerekir.

Ceza, Fesih, Tedarikçi Değiştirmek

Elektriksepeti.com maruz kalacağınız muamele ilgili sizi bilgilendirir. Elektriksepeti.com'a talebinizi iletebilirisiniz.

(72 oy)
Sözleşme süresi dolmadan iptalini istemem durumunda eski tedarikçim bir cezai işlem uygular mı?

Tüm bu işlemlerde hem tedarikçiniz ile hem de Dağıtım Şirketi ile olan sözleşmelerinizin karşılıklı olarak feshedilmesi gerekmektedir. Bu durumu tedarikçinize ve Dağıtım Şirketi'ne bildirmelisiniz. Sözleşmeniz tedarikçi firma tarafından sonlandırılırken abonelik ve sayacın kapatılması Dağıtım Şirketi tarafından yapılır.

Adres, Devir, Kapama, Dağıtım Şirketi

(16 oy)
Adres değişikliği, Devir ya da Kapama işlemlerinde ne yapmam gerekiyor?

Elektriksepeti.com dünyasının fırsatlarından faydalanmak için serbest tüketici olmanız ve www.elektriksepeti.com’u ziyaret etmeniz yeterlidir.

İmkan, Fayda

Elektriksepeti.com üyesi olarak, sektörün en deneyimli ve en dürüst firmaları ile tanışma, kampanyalarından faydalanma, her aşamada ücretsiz destek alma imkanına sahip olursunuz.

(79 oy)
Elektriksepeti.com’un imkanlarından nasıl faydalanabilirim?

Hayır, Elektriksepeti.com size bu imkanları ücretsiz olarak sunmaktadır.

Fırsat, Ücret, Bedel

(98 oy)
Elektriksepeti.com’un sunduğu fırsatlar için ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Elektriksepeti.com üyeleri, yaptıkları üyelik için herhangi bir taahhüt veya borç altına girmezler. Dilediğiniz zaman üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz.

Taahhüt, Üye

(72 oy)
Elektriksepeti.com’a üye oldum ama henüz sözleşme imzalamadım, bir taahhüt altına girer miyim?

Çözüm merkezimizi arayıp kurye teslim durumunu öğrenebilir veya yeni bir randevu alabilirsiniz.

Kurye, Enerji Danışmanı

(12 oy)
Elektriksepeti.com Çözüm Merkezi aracılığıyla sözleşme imzalayacağım, Kurye – Enerji Danışmanı gelmedi, ne yapmam lazım?

Çözüm merkezimizi arayıp şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Yapılan soruşturmanın ardından bilgilendirileceksiniz.

Şikayet, Kurye, Enerji Danışmanı

(38 oy)
Kurye- Enerji Danışmanı zamanında gelmedi, kuryenin giyimi özensizdi, kuryenin davranışları kaba idi, kurye hiç yardımcı olmadı, kurye evrakı düzgün olarak teslim almadı, şikayetçiyim, ne yapmam lazım?

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel