Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Açma Kesme Bedeli Nedir?


Dağıtım şirketinin enerji kesme ve açma işlemlerine karşılık müşteriden aldığı bedeldir. Tüketicilere elektrik hizmetinin bağlanması ve sonlandırılması hallerinde bu bedel dikkate alınır.

İlgili mevzuata göre, bir abonenin kesilmiş olan elektriğinin yeniden bağlanması durumuna dair şu şekilde açıklık getirilmiştir:

“Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi tarafından elektriği kesilmiş olan müşterinin, ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi kaydıyla;

  1. İmar yerleşim alanında iki iş günü içerisinde,
  2. İmar yerleşim alanı dışında üç iş günü içerisinde elektrik enerjisi yeniden bağlanır.

Elektrik enerjisinin yeniden bağlanması için, müşteri tarafından ödenecek kesme-bağlama bedeli, kesme - bağlamanın dağıtım şirketi tarafından perakende satış lisansı sahibi tüzel kişiye bildirimini takip eden bir sonraki döneme ait ödeme bildirimine yansıtılır.

Fiilen elektriği kesilmeyen aboneden kesme-bağlama bedeli talep edilmez.

Açma Kesme Bedeli

Kesme-bağlama bedelleri her yılın Ekim ayının sonuna kadar dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından belirlenerek Kuruma önerilir ve Kurul onayı ile yürürlüğe konulur.”

http://www.epdk.org.tr/TR/Dokuman/3133 adresinden EPDK tarafından yayınlanmış “ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ” ne ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

(21 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel