Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Aktif Enerji Bedeli Nedir?


Öncelikle Aktif enerjinin tanımı ile başlayalım. Aktif enerji nedir?

Aktif enerji, tüketmiş olduğunuz elektrik için şebekeden çekilen enerji anlamına gelir. Teknik tanım olarak, aktif gücün, zamanla çarpımından elde edilen ve kilovat saat birimi ile gösterilen enerji olarak ifade edebiliriz.

Aktif Güç ise şebekeden çekilen akım ile gerilim arasındaki açının cosinüsü ile akım ve gerilimin çarpılması durumunda oluşan güç bileşenidir.

Sonuç olarak, Aktif Enerji Bedeli ise faturanızda gördüğünüz, kullanmış olduğunuz aktif enerji miktarının tarife birim fiyatıyla çarpılması ile hesaplanan bedeldir.

Elektrik tassarruf yolları

Burada birim fiyat tanımını şöyle yapabiliriz : Birim Fiyat, müşterinin dahil olduğu abone grubuna ait 1 kWh enerji tüketiminin tutarıdır.

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) elektrik birim bedellerini her yıl çeyrek dönemlerin başında duyurur. Aktif enerjinin ilgili dönem için açıklanan birim fiyatı ile tüketim enerji miktarını çarparak, toplam aktif enerji tüketim tutarınızı bulursunuz.

Tedarik firmanızla bir serbest tüketici olarak yapacağınız fiyat anlaşmasında etkilenen kısım Aktif enerji birim fiyatıdır. “Yine elektriğe zam geldi” şeklinde açıklama yapıldığında bu kısma zam geldiğini düşünebilirsiniz.

Aylık ya da dönemli elektrik tüketiminiz için kesilen faturada, tüketiminiz baz alınarak hesaplanan kısım Aktif enerji bedeli kısmı olup, dağıtım bedeli ve diğer vergi ve harçlar kalemleri, bu bedele oranlanarak hesaplanır

(27 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel