Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Cayma Bedeli Nedir?


Elektrik tedarikçileri ile Serbest tüketicilerin aralarında imzalamış olduğu mesafeli satış sözleşmelerinde cayma bedelleri ile ilgili maddeler bulunmaktadır.

Tüketici herhangi bir durumda taahhüt süresi dolmadan iptal etmek istediğinde ya da tedarikçi firma değişikliği yapmak istediği durumlarda, bazı firmalar cayma bedeli yansıtabilir. Cayma Bedelleri firma özelinde farklılık gösterebilir.

Cayma bedeli, tedarikçi değişimi yapayım ve elektriğimde tüketim tasarrufu yapayım derken, göz korkutan bir kalem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve 29246 sayılı Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği bu konudaki yaptırımları ve süreleri de düzenlemektedir.

Sözleşme süreleri tedrik firması ve sunulan elektrik tarifesi kapsamında değişkenlik gösterir. Cayma bedelinin hedefi, tüketicinin sözleşme bitiminden önce tedarik firmasından ayrılmamasını sağlamaya çalışmaktır. İlgili kanuna göre “Süresi belirsiz ya da 1 yıldan daha uzun süreli sözleşmeler, cayma hakkı olmaksızın feshedilebilir.”

Cayma Bedeli Ne Kadar Ödenmeli?

Cayma Bedeli

Cayma bedeli tutarını hesaplarken, Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği kuralı şöyle açıklıyor: “Taahhüde son verilen tarihe kadar tüketiciye sağlanan faydanın tahsil edilmemiş kısmı ile sınırlı olmaktadır.”

Yani bu maddeyi şöyle yorumlayabilirsiniz: Ödenmesi gereken cayma bedeli (cezai bedel) size tedarikçi firma ile sözleşmeniz kapsamında o güne kadar sağlanan indirimi geçemez.

Mevcut tedarikçinizden ayrılmanızı gerektiren bir durum olduğunu kabul edelim. Dönemsel olarak karşınıza piyasa koşulları gereği avantajlı bir tarife (kampanya) çıkması durumunda, ekonomik faydayı da dikkate alarak yapmanız gereken, sağlayacağınız fayda ile ödeyeceğiniz ceza tutarını kıyaslamak ve bütçeniz açısından faydalı olan yönde karar vermektir.

Unutmayın hedefimiz tasarruf!

(27 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel