Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Dağıtım Bedeli Nedir?


Dağıtım bedeli, teknik olarak açıklarsak, tek veya çift terimli tarife sınıfına tabi abonelerden dağıtım sisteminden çekilen elektrik enerjisi miktarı üzerinden ve üretim faaliyetleri kapsamında üreticilerin dağıtım sistemine verdiği enerji miktarı üzerinden alınan kWh birim bedelidir.

Açıklayıcı bir ifade ile, bu bedel elektriğin kaynaktan size kadar ulaştırılması, bu sistemin altyapısı, bakım ve onarımı için alınmaktadır. Bu bedel için de aktif enerji bedelinde olduğu gibi fiyatlama EPDK tarafından yapılır ve yine yıl içinde 4 defa olmak üzere, çeyrek dönemlerin başında açıklanır.

Bu bedelin aktif enerji tüketim tutarına endeksli şekilde, oransal olarak hesaplandığını söylemiştik. Faturanızdaki bu tutar sabit değil, tükettikçe artan bir tutar olarak düşünülebilir. Kabaca faturanızın %30-32 kadarını bu bedel oluşturur.

Elektrik dağıtım bedeli

Önceki dönemde faturanızda kayıp ve kaçak bedeli, iletim bedeli ve peraknde satış bedeli gibi ayrı kalemler yer alıyordu. Bu kalemler artık “Dağıtım bedeli” kaleminin içinde yer almaktadır.

Tutarın içindeki iletim bedeline tekabul eden kısım, elektrik iletim görevinden sorumlu TEİAŞ kurumuna aktarılır.

Kayıp ve kaçak bedeli tüm abone gruplarına yansıtılan ve elektriğin iletim ve dağıtım aşamalarındaki sistemsel kayıplarının hesaplanmasıyla belirlenen bir tutardır. Bu tutar da aynı şekilde dağıtım bedelinin içine dahil edilmektedir.

Perakende satış bedeli ise artık hesaplnmayıp, dağıtım bedeline de yansıtılmamaktadır.

(17 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel