Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Enerji Fonu Bedeli Nedir?


Enerji Fonu Bedeli, enerji sektöründe yapılacak araştırma, geliştirme gibi faaliyetlere destek sağlamak amacıyla Aktif Enerji Bedeli üzerinden % 1 oranında alınarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na iletilen bedeldir. Yani bu fonu elektrik satış lisansına sahip şirketlerin, altyapı giderlerine destek olmak amacı ile ödedikleri bedel gibi düşünebiliriz.

Fon Yönetim Kurulu üyeleri, Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Bakan, Devlet Planlama Teşkilatı'nın bağlı olduğu Bakan ve bakanlar tarafından tayin edilen 3 kişiden oluşan kamu görevlileridir.

Elektrik tasarruf yöntemleri

Elektrik Enerjisi Fonu'nun tespiti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkisindedir. Bu bedel tüketime endeksli olarak hesaplanır. Enerji fonu için alınan bedel, ilgili şirketlerin enerji satış tarifelerinin yüzde 10'unu geçemez. Enerji fonu bedeli, tüketicilere iletilen fatura içinde ayrı bir kalem olarak eklenir ve gösterilir.

Enerji fonu bedelinden organize sanayi bölgesindeki şirketler muaftırlar.

Elektrik enerjisi fonu yönetmeliğine göre, bu fon kapsamında şunlar yapılabilir:

  • Elektrik piyasasındaki AR-GE, etüd, proje ve denetim çalışmaları yaptırılabilir; lisans, patent, know-how satın alınabilir.
  • Elektrik enerjisinin üretimi ve tasaarrufuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalara hibe ile destek olunabilir.
  • Onaylı yatırım projeleri ve faaliyetleri olan şirketlere, teminat karşılığı nakdi kredi verebilir.
(24 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel