Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Reaktif Ceza Bedeli Nedir?


Öncelikle reaktif enerjinin ne olduğunu tanımlayalım: Reaktif enerji, elektrik devrelerinde, akımla gerilimin aynı fazda olmaması sebebiyle kaybedilen enerji miktarına verilen isimdir.

Reaktif Ceza Bedeli ise, bir tüketicinin aktif elektrikten hariç olarak, elektrik sisteminin şebekeden çektiği düzensiz güç için gündeme gelen bedeldir. Daha açık bir anlatımla, abonelik başında belirlenen güç sınırına göre, bunu aşan bir güç çekildiği hallerde, çektiğiniz bu yüksek elektrik sisteme geri verildiğinde, sistemin düzeninde asimetri yaratır ve özetle sisteme zarar verir.

Genellikle yüksek elektrik kullanan Orta Gerilim aboneliklerinde yani Orta ve büyük ölçekli işletmelerde, üretim alanlarında genellikle motor gibi manyetik alanla çalışan makinelerin bulunduğu tesislerde elektrik sözleşme gücü 9 KW ve üzeridir. 9 KW üzeri elektrik kullanım sözleşmesi imzalamış işletmelerde, elektrik dağıtıcı firma reaktif oranına bir limit getirmiştir. Bu limitin aşılması durumunda ise kullanıcı ceza ödemekle mükelleftir.

9 KW ve üzeri aboneliklerde “Kompanzasyon sisteminin” kurulması şart koşulmuştur. Reaktif Güç Kompanzasyonu kullanıldığı taktirde sisteminiz reaktif elektrik çekimini minimuma indirger. Faturalarda bu cezanın yansıtılıp yansıtılmadığını görebilirsiniz.

Bu cezayı önlemek için neler yapılmalıdır?

Ceza Bedeli

Kompanzasyon sisteminin uzman kişiler tarafından ihtiyaca göre tasarlanması ve bu tasarıma göre düzenlenmesi, belirli aralıklarda kontrollerinin yapılması, orta ve büyük ölçekli işletmelerde Reaktif Ceza Bedelinin yansıtılmasını önleyecektir. Ayrıca trafonuza düzenli bakım yaptırmanız tavsiye edilir.

(32 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel