Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Tedarikçi Şirket Ne Demektir?


Tedarik, elektrik enerjisinin toptan veya perakende satışı anlamında kullanılan bir terimdir. Tedarik şirketi ise en basit anlatımla, elektrik enerjisi sağlayan üretim şirketleri ile tedarik lisansına sahip tüm diğer şirketler olarak özetlenebilir.

Elektrik Dağıtım Şirketi

Her geçen gün değişen ülkemizde özelleştirme ve yapılan düzenlemelerle elektriğimiz de değişime uğradı. Yıllardır devlet kurumlarının tedariğini sağladığı elektrik, 2001 yılından beri 21 farklı tedarikçi şirket tarafından tüketicinin kullanımına sunuluyor.

Elektriğimizle iki farklı kurum ilgileniyor; yani elektrük tüketicisi olarak iki muhatabımız var diyebiliriz. Biri satışını (tedarik) yapan şirket, diğer ise bakım ve onarımından sorumlu dağıtım şirketi.

Dağıtım şirketleri EPDK tarafından bölgeye verilmiş, o bölgedeki herhangi bir elektrik arızası, elektrik kesintisi, bakımı ve onarımı işlerinden sorumlu şirkettir.

Elektrik Dağıtım Şirketi

Dağıtım şirketlerinin uzantısı gibi tarir ettiğimiz görevli tedarik şirketilerinden de ayrıca bahsetmiştik.

Tedarik şirketi ise evlerinize elektrik sağlayan yani esas fatura ödediğiniz, satışı sağlayan şirkettir.

Özelleştirmeyle bu şirketlerarası rekabet artmış ve her şirket kendi indirim kampanyasını tüketicilere sunmuştur. İşte elektriksepeti.com burada siz tüketiciler için en pratik şekilde tedarik şirketlerini kıyaslıyor ve en uygun kampanyayı seçip sizler için tüm evrak işlerini ücretsiz olarak yapıyor.

Elektriğimizi devletten almıyoruz!

Elektrik tüketicileri olarak elektriğimizi devletten satın almadığımızı unutmayalım!

2001 yılında başlayan elektrik sektörü reformu ile birlikte devlet elektrik üretim, dağıtım ve satış faaliyetlerini özelleştirmiştir. Tükettigimiz elektriğin dağıtımı, satışı ve satış sonrası hizmetleri tamamiyle özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla elektrik satın aldığımız firmalar özel sektör firmalarıdır.

Elektrik piyasasının serbestleşmesinin doğal bir sonucu olarak elektrik satışı yapan tedarikçi firmalar serbest tüketiciler tarafından tercih edilmek için ulusal tarifenin altında yani indirimli elektrik satışı yaparlar.

Aklını Kullan, Hakkını Kullan

Eğer siz de serbest tüketici iseniz ve hala bu hakkınızı kullanmadıysanız elektriksepeti.com aracılığıyla elektrik satışı yapan anlaşmalı firmalarımızdan uygun fiyata elektriginizi satın alabilir, çözüm merkezimizi (0850 737 00 00) arayarak veya websitemizi ziyaret ederekte sorulariniza cevap bulabilirsiniz.

Sizlere her zaman destek vermek icin hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Bölgemdeki görevli tedarik firması dışında başka bir Tedarikçi firmadan elektrik alabilir miyim?

Görevli tedarik firmaları özelleştirme sonucu belirli bölgelerde hizmet veren özel şirketlerdir. EPDK tarafından duyurulan ve Türkiye’nin her yerinde aynı olan Ulusal Elektrik Tarifesi ile serbest olmayan ve serbest tüketici hakkını kullanmayan müşterilere elektrik satışı yapan şirketlerdir.

Serbest tüketici olan her abone görevli tedarik firması haricinde elektrik tedarikçilerileri ile anlaşabilir ve ulusal tarifeden daha düşük birim fiyatlar ile elektrik satın alabilirler.

Elektiksepeti.com görevli tedarik firmaları dışında kalan firmaların indirimli elektrik satış kampanyalarını üyelerine sunar, daha uygun fiyata elektrik satışına imkan vermektedir.

Elektrik Sepeti’nin anlaşmalı olduğu tedarik firmalarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl oluyor da tedarik firmaları indirimli elektrik satabiliyor?

Sorular Cevaplar

Bu sorunun ilk ve en kritik cevabı “maliyet farkları” dır diyebiliriz.

Elektriği daha ucuz maliyetlerle üretebilen ya da satın alabilen tedarik firmaları, rekabetçi piyasada varlık kazanmak ya da varlıklarını büyütebilmek için, daha yüksek indirim oranlarıyla elektrik satabilirler.

İndirimli fiyat dediğimiz tarifenin bazı ulusal tarifedir. İndirimler bu tarife üzerinden yapılır.

Örnekle açıklamak istersek, elektrik üreten bir firmanın ham maddesinin doğalgaz ya da kömür olması maliyetlerini dönemsel ya da sürekli olarak farklı kılabilir.

Aynı şekilde satın alma fiyatını en uyguna getirebilen ya da yüksek sermaye gücüne sahip firmalar da daha avantajlı fiyatlarla elektrik sunabilirler.

Bir tüketici olarak siz de, elektrik tüketirken tasarruf etmenin yolunu aramalısınız. Bunun için lütfen HAREKETE GEÇİN!

Bize ulaşın ve size ücretsiz ve kaliteli hizmetimizi sunalım.

(24 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel