Bilgi Alın

İNDİRİMLİ KAMPANYALARI GÖRÜN

Mesken Ticarethane Sanayi

Tedarik Şirketi Değişimi Nasıl Yapılır? Nasıl Etkileniriz?


Öncelikle iyi haberi verelim: Tedarikçi değiştirmekten korkmayın!

Tedarikçi Seçimi

Görevli tedarik şirketinde değil de, normal bir tedarik firmasına bağlı tüketiciyseniz, serbest tüketicisiniz ve indirimli elektrik hakkınızı kullanıyorsunuz demektir, TEBRİKLER!

Ya da serbest tüketici olmaya hak kazandınız veya hakkınızı kullanmaya karar verdiniz (yine TEBRİKLER!) ise, bu durumda da görevli tedarik şirketinizden ayrılmak ile başka bir tedarikçi firmaya geçmek konusunda karar verme aşamasındasınız.

Her iki durum için de koşullar değişmiyor, içinizi rahatlatalım:

 • Tedarik şirketini değiştirmek, hali hazırda bağlı oldğunuz tedarik firmasından ayrılmanız demektir.

  Bu geçişinizi ilgili yönetmeliklerin izin verdiği hak ve yükümlülükler çerçevesinde sorunsuzca yapabilirsiniz.

 • Tedarik firmanız değiştinde alt yapısal hiçbir değişiklik yaşamazsınız.
 • Elektrik kesintisi ya da sayaç değişimi olmaz.
 • Serbest tüketici hakkını kullanan bir elektrik abonesinin tedarikçisini değiştirirken herhangi bir sebeple elektriği kesilmez.
 • Dağıtım şirketiniz değişmez. Aynı şirket her zamanki kaliteli ve kesintisiz elektriği size sunmaya devam eder.
 • Kiracı ya da mülk sahibi olmanı değişim yapmanıza engel değildir.
 • Değişim ayı itibariyle faturanızı kesen ve ödeme yapacağınız elektrik tedarik şirketi değişir.
 • Diyelim ki bir firma seçtiniz, yapmanız gereken o firma ile sözleşmenizi tamamlamaktır.
 • Tüketici olarak kullanmış olduğunuz sayaç eski tip mekanik bir sayaç ise, yeni tip elektronik sayaç ile değiştirilmesi gerekir. Elektronik sayaca geçilmesi zaten EPDK tarafından da tavsiye edilmektedir.
 • Sayacınızı elektronik sayaca değiştirmek istediğiniz taktirde, yaşadığınız şehirde size altyapı hizmeti vermekle mükellef olan görevli dağıtım şirketi ücretsiz olarak bu değiştirmeyi gerceklestirecektir.

Tedarikçi değiştirme işlemi nasıl yapılır ve ne kadar cabuk indirimli elektrik kullanmaya başlarım?

Tedarikçi Seçimi

Tedarikçisini değiştirmeye karar vermiş bir serbest tüketici yeni tedarikçisi ile elektrik alımına ilişkin bir sözleşme imzalar. Sözleşmenin imzalanmasını müteakip yeni tedarikçi sizinle ile anlaşması olduğunu, Serbest Tüketici işlemlerini kayıt ve kontrol eden kurum olan Elektrik Piyasaları İşletme Anonim Şirketine (EPİAŞ) bildirir. Takip eden ayın birinci günü itibariylede tüketicimiz indirimli elektrik kullanmaya başlarlar.

Elektriksepeti.com üyeleri bu işlemler için hiç yorulmazlar. Anlaşmalı tedarikçilerimiz ile imzalayacağınız sözleşme üyemizin ayağına gelir ve sonraki tüm işlemleri elektriksepeti.com hiçbir ücret almadan sizin için yönetir ve halleder. Siz üyelerimize de indirimli elektriğin keyfini yaşamak kalır.

Tedarikçinizi değiştirdiginizde sayacınızı kim okuyacak, faturanızı kim kesecek ve gönderecek?

Elektrik Tüketicilerin sayaçları serbest tüketici olsun veya olmasın bölgenizde görev yapan dağıtım şirketi tarafından okunması zorunludur.

Tedarikçi Seçimi

Serbest tüketici hakkını kullanan müşterilerin elektrik tüketim bilgileri sayaçlar okunduktan sonra dağıtım şirketi tarafından müşterinin tedarikçisine bildirilir. Tedarikçi dağıtım şirketinden gelen tüketim verilerine istinaden müşteriye aylık olarak fatura düzenler ve müşterinin adresine faturayı PTT veya kargo aracılığıyla gönderir.

elektriksepeti.com üyeleri, kendilerine gelen elektrik faturasının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kolayca öğrenir. Rahat ve huzurlu bir şekilde elektrik tüketir.

(6 oy)

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Google Pixel Facebook Pixel